reklama
10 grudzień 2024

Wernisaż wystawy o gen. Taczaku w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

zdjęcie: Wernisaż wystawy o gen. Taczaku w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 / v8512766
v8512766
Sylwetkę Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego 1918-1919 przybliża wystawa „Generał Stanisław Taczak – naukowiec, dowódca, społecznik” otwarta we wtorek w muzeum powstania w Poznaniu.
REKLAMA

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki podkreślił podczas otwarcia wystawy, że wydarzenie otwiera program obchodów 106. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Ekspozycja została przygotowana przy okazji 150. rocznicy urodzin generała.

Znaczącą część eksponatów przekazał, już na rzecz budowanej w Poznaniu nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, wnuk pierwszego dowódcy powstania Jerzy Gogołkiewicz. Przekazując pamiątki po dziadku podkreślił, że „Taczak nie tylko należy do rodziny, ale także do Poznania”.

Obok Orderu Orła Białego przyznanego pośmiertnie gen. bryg. Taczakowi, obok szeregu zdjęć, publikacji i dokumentów, na wystawie znalazły się prywatne przedmioty należące do Taczaka, w tym np. maszynka do golenia, której generał używał podczas pobytu w oflagu VII A Murnau.

„Nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, jak wielką odpowiedzialność wziął na siebie 44-letni wówczas kapitan, godząc się 28 grudnia 1918 roku objąć dowództwo nad powstaniem wielkopolskim, którego spontaniczny wybuch zaskoczył wszystkich – Niemców i Polaków. Taczak, przejmując bez chwili wahania dowództwo, nie miał przecież pojęcia, że jego nazwisko na zawsze będzie kojarzyło się ze zwycięskim powstaniem, a on sam zostanie upamiętniony przez naród” – powiedział Przemysław Terlecki.

Na wystawie gen. Taczak przybliżany jest nie tylko jako wojskowy, ale także jako naukowiec, współautor książki "Chemia węgla" i redaktor pisma fachowego "Der Ingenieur”, jako prezes Okręgowego Związku Straży Pożarnych w Poznaniu, jako badacz i popularyzator historii, społecznik angażujący się w pomoc weteranom powstania, wreszcie - jako członek rodziny i czuły dziadek.

„Cieszę się, że możemy zilustrować życie tego niezwykłego człowieka absolutnie unikatowymi pamiątkami, które w wielkim zaufaniu przekazał do naszego muzeum wnuk generała Taczaka, nasz serdeczny przyjaciel. Radość jest tym większa, że to już czwarty rok, kiedy 27 grudnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – święto państwowe, z którego nasz bohater, generał Taczak, byłby z pewnością dumny” - podkreślił Przemysław Terlecki.

Wystawę będzie można oglądać do 31 marca przyszłego roku. Program wydarzeń związanych z ekspozycją obejmuje m.in. spacery angażujące dla dzieci i dla dorosłych, oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty z eksperymentami chemicznymi.

Gen. bryg. Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 r. w Mieszkowie. Studiował w Akademii Górniczej w Freibergu. Był asystentem Politechniki w Berlinie, potem został powołany do armii niemieckiej. Współtworzył Polską Siłę Zbrojną. Pracował w Sztabie Generalnym WP w Warszawie.

Po wybuchu postania wielkopolskiego powierzono mu tymczasowe dowództwo. 2 stycznia został formalnie mianowany naczelnym wodzem wojsk polskich w zaborze pruskim. Jego największym zadaniem było zintegrowanie żywiołowo powstających oddziałów w jedną armię. 16 stycznia 1919 r. przekazał dowodzenie nad powstaniem gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu.

Gen. Taczak spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

rpo/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wołomin
1.4°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 15:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wołominie

kiedy
2024-12-14 17:00
miejsce
Ośrodek Kultury i Sportu,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 18:00
miejsce
MCER - Mareckie Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-18 19:00
miejsce
Ośrodek Kultury i Sportu,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-21 10:00
miejsce
MCER - Mareckie Centrum...
wstęp biletowany