reklama
16 maj 2024

Wzrost stężenia CO2 największy od 50 tys. lat

zdjęcie: Wzrost stężenia CO2 największy od 50 tys. lat / fot. PAP
fot. PAP
Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze rośnie 10 razy szybciej niż w czasie najsilniejszego przyrostu w czasie minionych 50 tys. lat. To wynik analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.
REKLAMA

Naukowcy z Oregon State University (USA), na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences” (https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2319652121) opublikowali wyniki analizy gazu, który gromadził się w lodzie Antarktydy w czasie ostatnich 50 tys. lat.

„Badanie przeszłości pokazuje, jak bardzo dzisiejszy czas się wyróżnia. Skala zmian stężenia CO2 jest dzisiaj bezprecedensowa” – mówi prof. Kathleen Wendt, autorka pracy.

„Nasza analiza wskazała na najszybszy naturalny przyrost poziomu CO2 w przeszłości oraz prędkość dzisiejszego wzrostu napędzanego głównie emisjami cywilizacyjnymi. Obecne tempo jest 10 razy szybsze” – podkreśla.

Ekspertka i jej koledzy wykorzystali próbki lodu pobrane z warstw sięgających na głębokość ponad 3 km.

Wcześniejsze badania wskazały już np., że podczas ostatniego zlodowacenia, które zakończyło się ok. 10 tys. lat temu, w czasie kilku okresów stężenie CO2 w atmosferze gwałtownie rosło.

Jednak pomiary nie były wystarczająco precyzyjne.

Wspomniane wzrosty, jak się okazuje, towarzyszyły obejmującym całą Ziemię zmianom klimatycznym. Jednak w tamtym czasie to zmiana klimatu była powodem uwolnienia dwutlenku węgla (z oceanów), a nie odwrotnie.

Przy tym podobna ilość CO2, jaka wtedy uwalniała się w czasie ok. 7 tys. lat, dzisiaj jest emitowana przez 5-6 lat – podkreślają naukowcy.

Co ważne, obecnie znaczna część nadmiaru dwutlenku węgla jest pochłaniana przez oceany.

Niektórzy eksperci obawiają się jednak, że wywołane ociepleniem klimatu zmiany w morskiej cyrkulacji spowodują, iż w następnym wieku spadnie zdolność Oceanu Południowego do pochłaniania cieplarnianego gazu.

„Polegamy na Oceanie Południowym, który wchłania część emitowanego przez ludzi dwutlenku węgla. Jednak gwałtowny wzrost siły południowych wiatrów osłabia tę zdolność” – mówi prof. Wendt. (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wołomin
5.3°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wołominie

kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
MCER - Mareckie Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
MCER - Mareckie Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
MCER - Mareckie Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
MCER - Mareckie Centrum...
wstęp biletowany