27 wrzesień 2022

W Warszawie upamiętniono 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

zdjęcie: W Warszawie upamiętniono 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego / fot. PAP
fot. PAP
Wszystkim, którzy swoją pracą i służbą budowali siłę i autorytet Polski Podziemnej składam uroczysty hołd – napisał prezydent Duda do uczestników wtorkowych obchodów 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
REKLAMA

List prezydenta podczas uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odczytał Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Paweł Szrot. Prezydent przypomniał, że Polskie Państwo Podziemne było bezpośrednią kontynuacją państwowości i było sprzeciwem wobec niemieckich i sowieckich prób wymazania idei polskiej suwerenności i dążenia do przekonania „Polaków i całej Europy, że wolna Rzeczypospolita przestała istnieć na zawsze”. „Efektywne zwierzchnictwo emigracyjnych organów władzy, tajny wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo wszystkich szczebli, konspiracyjna prasa i wydawnictwa, organizacje pomocowe, a wreszcie siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, czyli Armia Krajowa stale przypominały, że jeszcze Polska nie zginęła, że stale trwają przygotowania do odtworzenia normalnego państwa. Wszystkim, którzy swoją pracą i służbą budowali siłę i autorytet Polski Podziemnej składam uroczysty hołd” – napisał prezydent.

Prezydent podkreślił, że pomnik Polskiego Państwa Podziemnego jest symbolem tradycji walki o suwerenność państwa. „W istocie to pomnik wielkiej idei, która od stuleci przenika serca i umysły Polaków. To przekonanie, że tylko własne, wolne, suwerenne państwo stwarza najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju jest najlepszym gwarantem praw i wolności” – podkreślił prezydent. Dodał, że ta idea przyświecała uczestnikom wszystkich ruchów niepodległościowych w minionych dziesięcioleciach i ma nadzieję, że wartość suwerenności w dalszym ciągu będzie przyświecała wszystkim siłom politycznym w Polsce. „Mam nadzieję, że to spoiwo, ta cenna spuścizna Polskiego Państwa Podziemnego oraz wielu pokoleń polskich patriotów pozwoli sprostać wyzwaniom obecnego czasu” – podsumował prezydent.

List do uczestników uroczystości skierowała także marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. Podkreśliła w nim, że najważniejszą zasługą budowniczych Polskiego Państwa Podziemnego było podtrzymanie walki o niepodległość od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej. „Była to walka toczona na wszystkich frontach wojny i wszystkich płaszczyznach życia wbrew zakazom i nakazom najeźdźców” – napisała marszałek Sejmu w liście odczytanym przez wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego. „Polskie Państwo Podziemne było trwającą niezłomnie wolną Rzecząpospolitą Polską” – dodała marszałek

Reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy AK prof. Wiesław Wysocki podkreślił, że „Polskie Państwo Podziemne zrodziło się z potrzeby służenia wartościom najwyższym” i „walki o słuszną sprawę”. Dodał, że Polskie Państwo Podziemne było kontynuacją tradycji Tajemnego Państwa Polskiego z okresu Powstania Styczniowego oraz konspiracji z czasów I wojny światowej. „27 września 1939 r. w Warszawie położono podwaliny pod trzeci raz tworzone państwo podziemne” – zauważył. Jako symbole jego funkcjonowania przez cały okres II wojny światowej wymienił prezydentów Warszawy – Stefana Starzyńskiego i Marcelego Porowskiego, którzy pełnili te funkcje na początku niemieckiej okupacji oraz w okresie Powstania Warszawskiego, gdy władze Polskiego Państwa Podziemnego działały jawnie.

Po modlitwie ekumenicznej odbył się apel pamięci i salwa honorowa. W asyście wojskowej i pocztów sztandarowych przedstawiciele m.in. Kancelarii Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu, mieszkańców Warszawy, ministra obrony narodowej, klubów parlamentarnych, Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożyli wieńce.

27 września obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To tego dnia w 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego, w porozumieniu z władzami cywilnymi Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom.(PAP)

Autor: Michał Szukała

szuk/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wołomin
1.1°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:24
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wołominie

kiedy
2022-12-05 19:00
miejsce
Biblioteka Publiczna Miasta i...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 18:00
miejsce
Kino Kultura, Wołomin, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-09 17:30
miejsce
MCER - Mareckie Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 16:00
miejsce
Kino Kultura, Wołomin, ul....
wstęp biletowany