22 listopad 2021

Nośmy odblaski, bądźmy widoczni na drodze, zachowajmy rozwagę i zdrowy rozsądek!

fot. KPP w Wołominie
Za nami kolejny listopadowy weekend. Niestety nie można o nim powiedzieć, że był bezpieczny. W trzech odnotowanych przez funkcjonariuszy wypadkach drogowych śmierć poniosła jedna osoba a trzy zostały ranne, w tym dwoje dzieci w wieku 12 i 13 lat. Pamiętajmy: to, czy dotrzemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych. Używanie elementów odblaskowych szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. Dlatego też noszenie odblasków przez pieszych powinno stać się nawykiem.
REKLAMA

Kolejny listopadowy weekend już za nami. Jak informują policjanci ruchu drogowego nie należał on do szczególnie bezpiecznych. Nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są niejednokrotnie w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Zapewniamy je sobie sami przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa. Teraz w okresie jesienno-zimowym szczególnie ważne jest używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Niestety zdarzają się też przypadki, że piesi czy też rowerzyści, czyli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zapominają o tym obowiązku. Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, powoduje że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących, co niejednokrotnie może zakończyć się tragedią na drodze.

  • Do najtragiczniejszego zdarzenia drogowego na drogach powiatu wołomińskiego doszło w Ząbkach na ulicy 3-go Maja w sobotę około godziny 17. Kierujący pojazdem Opel Vectra obywatel Ukrainy lat 24 (trzeźwy, dodatkowo pobrano krew do badań), na drodze publicznej jadąc prostym odcinkiem drogi w odległości około 20 metrów za przejściem dla pieszych potrącił nieznanego mężczyznę, który idąc chodnikiem wzdłuż jezdni nagle skręcił i wtargnął pod jego pojazd. W skutek zdarzenia i poniesionych obrażeń pieszy poniósł śmierć na miejscu. Decyzją będącego na miejscu Prokuratora Rejonowego w Wołominie ciało skierowano na sekcję zwłok.
  • Tego samego dnia kilka minut przed 15, w Zielonce przy ulicy Poniatowskiego kierujący Peugeotem 26-latek (trzeźwy) na skrzyżowaniu dróg nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo poruszającemu się motocykliście lat 44, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdu z motocyklem marki Yamaha. Kierujący motocyklem z ogólnymi potłuczeniami został przetransportowany przez LPR do szpitala.
  • Wczoraj około godziny 18:20 w miejscowości Trojany przy ul. Różanej na nieoświetlonej drodze serwisowej DK S8 kierujący pojazdem Citroen Berlingo 29-latek (trzeźwy) potrącił stojących na drodze dwóch nieletnich lat 12 i 13. W wyniku tego zdarzenia 12-latek w stanie ciężkim i 13-latek ze średnimi obrażeniami zostali przetransportowani do szpitali w Warszawie.

Postępowania we wszystkich opisanych powyżej zdarzeniach drogowych prowadzą funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego KPP w Wołominie.

Policjanci ruchu drogowego APELUJĄ do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o rozwagę i zdrowy rozsądek. Przypominają też o noszeniu odblasków. Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

asp. szt. Tomasz Sitek

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wołominie